Stínadla

Kde jsou Stínadla? Otázka, která rezonuje snad každým, kdo kdy otevřel Rychlé šípy. Jedná se o zašifrovaný název z ústínadlabem? Jde o Píseckou čtvrť Na Stínadlech, z které pocházela klukovská parta z filmu Kluci na řece, jehož scénář psal Foglarův velký kamarád a kolega? Anebo jde o Žižkov, kde se Foglar jako kluk toulal a což byla dělnická nebezpečná čtvrť plná zákoutí a uliček?

Anebo je to ještě úplně jinak? Jsou tací, kteří věří, že Stínadla našli. A že Stínadla je možná něco staršího, něco, co tu bylo ještě dřív než Foglar a Rychlé šípy. Něco, co své tajemství velmi dobře skrývá. Je to příběh, příběh o městě, uličkách, tajemství, ztracenu, partách, bojích a vykoupení. O něčem, co je větší a důležitější, než kdy mohlo být létací kolo.

A existují i zvěsti o tom, že se Stínadla nezbořily. Že pořád ještě jsou. A jsou i Vontové. Někde tam jsou, žluté špendlíky jim svítí na klopě kabátu. Krajina ulic a zákoutí. Krajina střech, ze kterých vyčnívají úzké věže kostelů. Krajina řeky, která toto starobylé místo omývá a byla domovem vorařů, pradlen, krys a nemocí. Starodávný klášter, který světice postavila, aby pomáhal lidem a byl po staletí svědkem té největší bídy. Krajina, kde křídové nápisy ze zdí dosud nezmizely.

autor textu Kristýna Tesková
Celý článek o Fogralovi a jeho díle naleznete zde.
autor obrazu: Jakub Neumann