Budova výběrčích poplatků za průjezd vyšehradským tunelem


Tam, kde se Rašín po nábřeží prochází,
pod skálou s Vysokým hradem malá stavbička se nachází.


Ač se to může zdát, nejde o středověkou stavbu, jen o napodobeninu. Vpravo na obrázku vidíme část cimbuří, které zdobí severní stranu Vyšehradského tunelu, ten byl postaven v letech 1902-1905. Tunel byl ozdoben cimbuřím ve stylu anglické gotiky a dodnes jsou k tomu jisté výhrady. Autory projektu byli V. Dvořák a F. Velich. U tunelu se nachází drobné stavby v dalších historizujících slozích, pocházející z let 1904-1906.

Vlevo od tunelu byla postavená drobná stavba, která sloužila Hospodářskému úřadu královského hlavního města. Zaměstnanci zde vybírali poplatky za průchod nebo průjezd tunelem (pěší 2 haléře, jezdec nebo trakař 4 haléře, tažný dobytek 10 haléřů a za hnaný dobytek 1 haléř). Cesta tunelem se nachází asi 6-7 m nad hladinou řeky. Tunel je nejkratší v Praze, je dlouhý 34 m, široký 9 m a 5 m vysoký. Tramvaje zde jezdí od roku 1910.

Vyšehradský tunel je kromě toho nejstarším silničním tunelem v Praze. Do té doby se lidé z Podolí do Nového Města dostávali pomocí přívozu, který fungoval 682 let.

Markéta Vostalová
web autorky naleznete zde.

Zdroj informací:
https://www.starapraha.cz/pohlednice-praha-vysehrad.php
https://stop.p13.cz/cs/prosinec-2019/vysehradsky-tunel/14571/